top of page
Writer's pictureKkn

Yerba Maté už tě nezmate. Blahodárný čaj Jižní Ameriky, který tě nakopne

Málo energie, špatná paměť a k tomu oslabená imunita? Znáte to všechno? Nebuďte však sklíčení, třeba se právě tady na Vaše potíže, o léku dozvíte. Zde se o rostlině Yerba Maté leccos dozvíte a třeba, třeba jí i zkusíte.



Co to je ta Yerba?

Yerba Maté je původem jihoamerický strom/keř, Cesmín Paraguayský, proslulý díky blahodárným účinkům louhovaného čaje z jeho usušených žluto zelených listů. 


Výluh z listů Yerby je v zemích jako Argentina a Paraguay velmi vyhledávaný nápoj, pije ho zde přes 90 % populace. Yerba Maté totiž skvěle povzbuzuje tělo i mysl. Je bohatá na minerály (hořčík, draslík, železo, fosfor, zinek), vitamíny (A, B1-B5, E, C), aminokyseliny, antioxidanty a stopové látky. Navíc Maté obsahuje kombinaci tří vysoce povzbudivých látek - kofein, theobromin a theofylin. Ty nás dokážou pěkně nakopnout.



Proč byste jí měli chtít pít?

Protože výše zmíněné látky nám způsobují značný příliv energie, mnohem lepší soustředění a výrazně kvalitnější paměť. Tato blahodárná rostlina pomáhá lidem s vysokým obsahem cukru v krvi. 


Podle výzkumu Americké univerzity v Illinoi, je Yerba velmi dobrým pomocníkem i při boji s rakovinou tlustého střeva. Dále zlepšuje imunitní systém, detoxikuje naše tělo a pomáhá při spalování přebytečných tuků, stejně jako zpomaluje stárnutí a zlepšuje naši pokožku.


Dlouhodobým pitím výluhu z lístků Yerby Maté přispíváme k obnovení cirkadiánního rytmu lidského těla. To znamená, že když má naše tělo spát, tak doopravdy spí a nenechá se ničím rušit. Ve dne tedy můžeme fungovat o to líp. Navíc zvyšuje i rychlost regenerace svalů a kloubů po fyzickém výkonu a zvyšuje fyzickou kondici.



Je tu i někdo, kdo by ji pít neměl?

Ano, jsou zde skupinky lidí, pro které Yerba není vhodným nápojem. Hlavní důvod proč se Maté stává nevhodným nápojem, je vysoký obsah kofeinu. V některých případech je i samotné pití Yerby škodlivé, za předpokladu, že se pije ve velkých dávkách dlouhý časový horizont, bez pauzy, a teplejší než 70 stupňů Celsia. To může podporovat rakovinotvorné buňky v dutině ústní. 


Vysoký obsah kofeinu dále způsobuje to, že Yerba Maté není vhodná pro těhotné a kojící ženy, ani pro děti. Lidé trpící zvýšeným krevním tlakem či úzkostmi mohou častým užíváním Yerby svůj stav dále zhoršovat. 


U nových experimentů je vždy důležité zjistit si co nejvíce informací, než se do toho dáme. Ať jde o cvičení, o dýchání, či o bylinky. Téměř vše má svá úskalí a nic není pro každého.



Kde se tenhle blahodárný čaj vzal a jak se pije?

Rostlina Yerba Maté, neboli Cesmín Paraguyský, byla objevena indiánským kmenem Guranaů žijícím v deštném pralese Jižní Ameriky. Od tohoto kmene se nese i legenda o vzniku této rostliny. Náčelník kmene Gurana měl jedné noci zachránit dvě bohyně, bohyně měsíce a mraků, Yari a Arai, před útokem jaguára. Bohyně se mu za záchranu odvděčily kouzelným semínkem, které vysadily uprostřed vesnice, před jeho stanem. Ze semínka vyrostla rostlina Yerba Maté. Z jejich usušených listů udělali Guraňané výluh a objevili jejich léčivý “nápoj bohů”.


Podle tohoto synonyma, které bylo Yerbě v minulosti přiřčeno, se k němu v Jižní Americe, především v Argentině a Paraguayi, také chovají. Pití tohoto povzbudivého nápoje je v těchto zemích bráno za společenskou událost, při které se sejde skupinka přátel, či rodina a sdílejí jednu kalabasu dohromady, ta koluje dokola a postupně se doplňuje.


Kalabasa je malý zaoblený hrneček, ze kterého se Yerba Maté pije. Dnes ji lze nalézt jako kovovou, keramickou, nebo jako tradiční nádobu vydlabanou z tykve. Z kalabasy se výluh srká speciálním brčkem, takzvanou bombillou. Brčko má ve spodní části sítko, to zamezuje tomu, aby nám prach a lístky nelítali skrze brčko do pusy. 



Návod na přípravu. Bacha na vařící vodu.

Když máme Maté a kalabasu s bombillou, tak nasypeme sušené lístky do nádobky, asi 2-3 plné lžíce. Ještě předtím než přidáme vodu, tak je dobré kalabasu zakrýt rukou a obsah mističky proklepat, aby se prach ze dna dostal na povrch a neucpával nám bombillu. Obsah kalabasy zalijeme, asi do jedné pětiny vodou, aby se listy namočily a připravily k louhování. Dále ohřejeme vodu, ideálně na teplotu okolo 60°C, a kalabasu naplníme skoro až po okraj, promícháme a užíváme si naší oblíbené příchuti či kombinace.


V dnešní době už lze najít na webu mnoho příchutí Yerby a mixy této rostliny s dalšími druhy rostlin či bylin. Moje poslední osobní zkušenost byla Yerba Verde Mate Energia Guarana. Jak samotný název napovídá, tak jde o kombinaci listů Yerby, plodů Guarany a Goji. Tohle vše je navíc ještě smícháno s květy Měsíčku Lékařského, lahodné.


Tak co na to říkáte, stojí vám to za zkoušku? Mě stálo a můžu doporučit.


Děkuji za Váš čas,

Kkn



6 views0 comments

Commentaires


Back to Top
bottom of page