top of page
Writer's pictureKkn

Faktomluva - kniha plná faktů z dílny Roslingů

Už vás někdy někdo srovnával se šimpanzem? Navíc tak, abyste se u toho náramně pobavili, ale zároveň doopravdy otevřeli oči a uvědomili si, jak moc dobře se máme v naší západní společnosti?


Přesně tohle pro mě znamená kniha Faktomluva - hodnotná data podaná s humorem a velmi čtivě.


Factfulness a spousta dat

Svým originálním názvem, Factfulness, se kniha stala jasnou vizitkou toho, jak jsou data důležitá. A že práce s nimi nám poskytuje tisíce zaznamenaných jevů a roky sbírané informace. Tato data, když se dobře použijí, dá se jim hlava a pata, plus vlastní zkušenosti z oblasti medicíny, sociologie a antropologie, tak společně se znalostmi těch nejodlehlejších koutů světa, mohou vytvořit opravdu impozantní a oči-otevírající dílo.


Tuto knihu napsal švédský doktor, profesor a vědec Hans Rosling společnými silami se svým synem, Olou, a jeho manželkou, Annou Rosling. 


Kniha má výrazný bílý přebal s jasně oranžovým písmem a výrazným pásem v horní části obalu, kde se hned dozvíme, kdo tu knihu četl a kdo ji doporučuje. Je to dlouhodobý přítel nejstaršího z autorů, samotný Bill Gates. Ten knihu komentoval těmito slovy “Jedna z nejdůležitějších knih, které jsem kdy četl - nepostradatelný návod, jak jasně přemýšlet o světě.” 


Věta jako je tahle vám vyrazí dech a vrazí do ruky knížku. Na které navíc, při bližším zkoumání, objevíte podtitul “Deset důvodů proč se mýlíme v pohledu na svět - a proč jsou věci lepší, než vypadají”, tohle si člověk prostě rád přečte. 



Jak se ve faktech čte

Hned v úvodu nám dává trojice autorů jednoduchý test. 13 otázek ohledně světové situace. Od průměrné délky života, přes procento očkování ročních dětí až po průměrnou teplotu za 100 let. Hned pod testem jsou výsledky, ale nemá cenu opisovat. To byste okradli sami sebe o velmi zajímavé zjištění.O zjištění, že svět je doopravdy lepší, než jak ho většinou vidíme. 


Například v roce 1996, to mi byl jeden rok, byl na seznamu ohrožených zvířat tygr, panda velká a nosorožec černý. Kdo je na tom seznamu dnes? Ani jedno z těchto zvíř... STOP ... (Když jsem tohle psal, udělal jsem si vlastní research, abych nebyl za blbce a málem, že jsem byl. V knize se píše, že tygr, nosorožec ani panda už na seznamu ohrožených zvířat nejsou. Mohou to být zastralá data vzhledem k době výtisku - 2018, doufejme. Ale podle seznamu ohrožených druhů organizace WWF je to trochu jinak. Tygr a nosorožec černý jsou stále ohroženými druhy a panda velká byla přesunuta do kategorie zranitelné).


Ale stejně se svět zlepšuje, výjimka přeci potvrzuje pravidlo. Ostatní data jsou snad v pořádku.


Nicméně po vyhodnocení testu, kdy se sami přesvědčíme o tom, jací jsme skeptici, nám Hans předkládá procentuální graf s výsledky ostatních dotazovaných v různých zemích světa. Konkrétně u otázky “Jak se během posledních 20 let změnil podíl světové populace žijící v extrémní chudobě?” (snížil se na polovinu!) je na tom nejlépe Roslingovo rodné Švédsko a nejhůře skončilo Maďarsko. Tam byla pouze 2 % správných odpovědí.

Tento obraz ukazuje graf, ve kterém vidíme míru totální chudoby od roku 1800 do roku 2017, kdy klesla z 85% na pouhých 9.
Extreme poverty rate - míra totální chudoby, od roku 1800 do dneška


I šimpanz ví víc

Jen co nás autoři, takhle hezky uklidnili po testu, tak nás hned zase pěkně zesměšní, a to při porovnávání našich, lidských, výsledků s výsledky, kterých by dosahovali šimpanzi, kdyby vybírali ze tří možností čistě náhodně. Zákonitě by byli na 33 %. Maďaři se však nemusí vůbec bát. Ve Švédsku sice vyhráli, ale měli jen 25 % správných odpovědí. Furt míň než opičáci náhoďáci. 


No a v podobném duchu se nese celá tato kniha. Je rozdělena do 10 kapitol, do 10 instinktů. Například instinkt strachu, osudovosti, propasti a další. Každý z nich je krásně vyprávěný příběh ze života samotného Hanse Roslinga, který nejenže je skvělý vypravěč, ale také vědec, takže jsou všechna tvrzení podložena ozdrojovanými důkazy.


Vřele každému doporučuji knihu koupit, a tím podpořit nejen sebe a své vědění, ale také organizaci Gapminder. Ta se snaží zlepšit veřejné povědomí o světové situaci a ukázat nám, že se máme mnohem líp, než si myslíme. Třeba nám to otevře oči a zamyslíme se nad tím, co je v našich životech důležité.


Udělej si Factfulness test taky

V nadpisu najdete odkaz na zmiňovaný test o 13 otázkách ohledně světové situace. Zkuste si to a uvidíte, jak pohlížíte na svět. Optimisticky, pesimisticky nebo naprosto reálně? Zkuste test ukázat i kamarádům, nebo rodině a uvidíte ty výsledky. Bavte se.


Obrázek ukazuje bublinový graf, ve kterém jsou vyznačený krajní body, které signalizují nejbohatší a nejchudší zemi světa. Společně s nimi je uprostřed vyznačena i Česká Republika. Jsme ve 4. příjmové úrovni.
Zde vidíte platformu Gapminder v akci. Vyznačil jsem nejchudší a nejbohatší zemi. K tomu i tu naši, ať vidíme, jak si vedeme.

+Citace z knihy

 “Je to paradox: obraz nebezpečného světa nebyl médii nikdy šířen účinněji než dnes, a přitom svět nebyl nikdy bezpečnější a méně násilný.” (z kapitoly Instinkt Strachu, str. 115)



Dekuji za Vás čas,

Kkn



1 view0 comments

Comments


Back to Top
bottom of page